Úkony soudního exekutora se považují za úkony soudu. Soudní exekutor je oprávněn vykonat všechny úkony, které občanský soudní řád a další právní předpisy svěřují při provedení výkonu rozhodnutí soudu, soudci, vykonavateli nebo jinému zaměstnanci soudu.
Do exekučního úřadu jsou oprávněny vstoupit pouze osoby soudním exekutorem (exekutorským kandidátem či koncipientem) předvolané, osoby, jež žádají o provedení úkonů podle exekučního řádu, občanského soudního řádu, řádu pro soudní exekutory, jednacího a kancelářského řádu, osoby, jež se hodlají zúčastnit jednání, pokud z něho není veřejnost vyloučena ( § 116/2 o.s.ř.). Osoby pohybující se v exekučním úřadu jsou povinny dbát pokynů zaměstnanců soudního exekutora, včetně prokázání totožnosti a zdržet se všeho, čím by byl narušen klid v exekučním úřadě a důstojnost při ednání soudního exekutora ( § 13/6 jednacího řádu ).Do exekučního úřadu je zakázán vstup se psy, dále je zakázáno cizím osobám vnášet do exekučního úřadu zbraně, střelivo a jiné nebezpečné předměty, s výjimkou příslušníků policie ČR, městské policie a vězeňské a justiční stráže ve službě. Při porušení tohoto zákazu zaměstnanci soudního exekutora, popř. policie ČR či městské policie zabrání takové osobě ve vstupu do exekučního úřadu. Vstup však lze umožnit po odložení těchto věcí v sekretariátu exekučního úřadu.
Soudní exekutor neposkytuje účastníkům exekučního řízení právní porady s výjimkou poučení o procesních právech a povinnostech účastníků ( § 5 o.s.ř. ) a poskytování právní pomoci třetím osobám po vydání exekučního titulu (§ 74 odst. 1 písm. a) e.ř.). Sepisování návrhů, podání, poradenská činnost je vyhrazeno zejména advokátům (zák. č. 128/90 Sb. ) a notářům ( zák. č. 358/92 Sb. ).
Jednání řídí soudní exekutor (exekutorský kandidát či koncipient), jehož pokynům se musí všichni přítomní podřídit. Soudní exekutor (exekutorský kandidát či koncipient) rozhoduje též o tom, zda je možno v průběhu soudního jednání pořizovat obrazové či zvukové záznamy nebo uskutečňovat obrazové nebo zvukové přenosy. Přítomné osoby se vzájemně oslovují "pane-paní-slečno", s připojením funkce či procesního postavení, ve kterém oslovený vystupuje nebo jeho akademického titulu (např. "paní soudní exekutorko, pane exekutorský kandidáte či koncipiente, pane povinný, pane zástupče, pane doktore, pane svědku, pane předvolaný.").
Průběh soudního jednání ani jeho důstojnost nesmí být žádným způsobem rušeny. Zejména není dovoleno v jednací místnosti bez souhlasu soudního exekutora (exekutorského kandidáta či koncipienta) jíst, pít, kouřit nebo telefonovat, a to ani v přestávce.
Tomu, kdo by v rozporu s tímto poučením rušil pořádek v jednací místnosti nebo se urážlivě choval, může být uložena pořádková pokuta do výše 50.000,- Kč, pro hrubé porušení pořádku může soudním exekutorem (exekutorským kandidátem či koncipient) vykázán z jednací místnosti. Ten kdo by opakovaně závažným způsobem rušil jednání soudního exekutora, nebo kdo se opakovaně při takovémto jednání k soudnímu exekutorovi (exekutorskému kandidátovi či koncipientovi) chová urážlivě nebo soudního exekutora (exekutorského kandidáta či koncipienta) znevažuje anebo kdo opakovaně jednání soudního exekutora zmaří bude potrestán odnětím svobody až na dva roky nebo peněžitým trestem.