Peníze a věci by se totiž mohly vymáhat bez soudů. Soudní exekutoři, kteří provádějí exekuce na základě soudních rozhodnutí, by o exekucích mohli do budoucna rozhodovat sami, pouze na základě podkladů věřitelů.
Vyplývá to z prohlášení prezidentky Exekutorské komory Jany Tvrdkové na nedávno pořádaném odborném kongresu soudců a advokátů. V připravované novele exekučního řádu se navrhuje zrušení nařizování exekucí soudem. O vykonání exekuce by tedy už vůbec nerozhodoval soud, jak je tomu dnes, ale přímo exekutor, bez procesní účasti soudu. Podle názoru některých soudců by se tím odstranila dvoukolejnost v exekučním procesu.
Vymáhání dluhů by se zrychlilo
Exekutorská komora usiluje, aby se zabavování peněz či majetku dlužníků ve prospěch věřitelů zrychlilo. Přispět k tomu, aby exekuce probíhaly rychleji, má i další elektronizace exekučních procesů. Na druhou stranu některým dlužníkům není co odebírat, vymahatelnost pohledávek v těchto exekucích je problematická.
V novele občanského soudního řádu se proto navrhuje, že dlužníkům by mohl být zabavován i podíl v obchodní společnosti nebo družstvu; dlužníci by mohli dluhy kompenzovat například družstevními byty. Dnes je to možné spíše jen u bytů v osobním vlastnictví.
Vysoká úspěšnost principu exekucí
Exekutoři působí v České republice od roku 2001. Za deset let bylo nařízeno 3,5 miliónu exekucí, dalších více než 1,6 miliónu pravomocně rozhodnutých exekucí je v řízení. V ČR působí 144 soudních exekutorů, pro ně pracují stovky dalších pověřených zaměstnanců. Exekuci může zlevnit důsledná elektronizace celého procesu. Na řadě exekucí exekutoři dokonce prodělávají, protože se jim nedaří dluhy vymoci.
Přesto je úspěšnost exekucí desetinásobně vyšší, než je tomu u vymáhání dluhů tradiční soudní cestou. Úspěšnost vymožení peněz z dlužníků přes exekutory se pohybuje kolem 30 až 40 procent.
Zdroj: Právo