Exekutor Mgr. Pavla Fučíková Potřebujete-li exekutora zkuste Exekutorský úřad Ostrava, který zajišťuje exekuce a exekutorskou činnost nejen ve městě Ostrava. Zde najdete vše co potřebujete vědět o exekuci. Exekuce Ostrava je zde pro Vás. exekuce, prodej nemovitostí, dražby nemovitostí Exekuce Ostrava. Pořebujeteli exekutora nebo nějakou radu ohledně exekuce, obraťte se na Exekutorský úřad Ostrava, máme dloholeté zkušenosti a mnoho spokojených klientů.

ČR Mgr. Pavla Fučíková
Exekutorský úřad Ostrava


Otazníky kolem teritoriality


odběr novinek e-mailem

Otazníky kolem teritoriality

Nové vedení Exekutorské komory České republiky chce zavést princip, který by omezil působnost soudního exekutora na určité území. Teritorialita by měla vést k obrození stavu soudních exekutorů. Díky ní by se měly snížit finanční náklady účastníků exekuce a zvýšit možnost kontroly úřadů. Někteří exekutoři jsou však na pochybách.

„Když už teritorialitu, tak výlučně okresní, ta krajská je podle mě zcela nesmyslná za všech okolností a neřeší nic, jen přenese problémy z celostátní úrovně do té krajské,“ míní Radim Opletal, soudní exekutor z Exekutorského úřadu Olomouc.

Z principu teritoriality jsou na rozpacích zejména větší exekutorské úřady, které pro věřitele vymáhají dluhy po celé republice. Menší exekutorské firmy by teritorialitu naopak přivítaly. V kraji, v němž působí, by kromě nich nikdo jiný exekuce nemohl provádět.

Podle prezidentky Exekutorské komory České republiky Jany Tvrdkové by byl územní princip spravedlivější. „Vyloučí přátelské vazby velkých věřitelů či jejich advokátů s exekutory a navíc by jeho zavedení znamenalo, že exekuci by prováděl vždy exekutor v obvodu soudu, který ji nařídil,“ vysvětluje.

Exekutoři si záměrem nového vedení nejsou úplně jisti. „Trh s exekucemi vytváříme již řadu let,“ pokračuje Radim Opletal. „Pokud změníme za chodu pravidla, změní se i trh. Někteří věřitelé aspoň na čas ustoupí, nebo zase začnou s vymáháním vlastními silami. Už sám ústup silně deformuje trh. Nevím jak ostatní, ale nejen díky počáteční neschopnosti soudů používat datové schránky náš úřad vyprodukoval za leden 2010 nejvyšší ztrátu ve své historii.“

Pavla Fučíková, soudní exekutorka z Exekutorského úřadu Ostrava nemá na princip teritoriality jednoznačný názor. Advokáti, se kterými spolupracuje, však v principu nevidí žádný pokrok. „Chtějí spolupracovat s těmi exekutory, které si sami vyberou, aniž by v tom hrála roli finanční stránka věci,“dodává Pavla Fučíková.

Podle prezidentky Tvrdkové by zavedení systému teritoriality bylo v zájmu dlužníků i věřitelů. „Dlužník má právo vědět, kdo bude jeho exekutor, tak jako má právo znát svého zákonného soudce. Dlužník má také právo mít ke svému exekutorovi blízko, musí mít možnost se k němu bez problémů dopravit. Podle zákona má právo nahlížet do spisu, ale jak má toto své právo využít, když je exekutor na druhém konci republiky?“ ptá se Tvrdková. A e­xekutor Opletal dodává: „Podle mne je značná část pravdy na obou stranách. Nápad s teritorialitou je nutné rozvíjet, ale neuspěchat.“

Zdroje: Komorní listy, časopis soudních exekutorů, březen 2010 Profit.cz, podnikatelský týdeník on-line, Komora chce přistřihnout křídla exekutorům

Úvod Kontakt Úřední deska Dražby Ke stažení Zajímavé odkazy Ochrana os. údajů GDPR